Papierowe i tekturowe zabezpieczenia w transporcie
Skuteczne, bezpieczne dla środowiska zabezpieczenia transportowe. Poznaj proste sposoby na wyeliminowanie plastiku z procesu przygotowania ładunku do transportu.
Druga połowa XX wieku upłynęła w niemal wszystkich dziedzinach życia pod znakiem plastiku. Wygodne w użyciu i relatywnie tanie tworzywa sztuczne okazały się jednak szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wiele też mówi się o negatywnym wpływie mikrocząstek tych materiałów na organizm człowieka.
I choć trudno jest w krótkim czasie odwrócić trend kilku ostatnich dekad, wyraźnie widać, że coś się zmienia. Dotyczy to, ponownie, wielu dziedzin życia: branży opakowaniowej i transportowej, ale również w widoczny sposób odzieżowej. Znaczenie ma z pewnością nie tylko ustawodawstwo na poziomie unijnym czy krajowym, ale również świadomość konsumentów.
Jeśli nie plastik, to co? Papier jako zabezpieczenie ładunków
Tworzywa sztuczne kojarzą się przede wszystkim z odpornością na czynniki zewnętrzne i możliwością wielokrotnego wykorzystania. To oczywiście pierwsze i – bywa, że mylące – skojarzenie. Weźmy choćby folię strech, którą bardzo często owijane są ładunki paletowe. Robi się to przede wszystkim w celu stabilizacji ładunku na palecie. Jednak folia raz zdjęta z takiej konstrukcji, rzadko nadaje się do powtórnego użycia. Oszczędność jest pozorna – a obciążenie dla środowiska naturalnego bezsprzeczne.
Papier i tektura funkcjonują w branży opakowaniowej oraz jako sposób zabezpieczania ładunków o wiele dłużej niż plastik. I wydaje się, że choć nieco zepchnięte na margines, finalnie okażą się najlepszym rozwiązaniem.
Właściwości materiałów zabezpieczających z papieru i tektury
Co stanowi o sile papieru jako materiału zabezpieczającego? Do najważniejszych właściwości należy zaliczyć przede wszystkim:
- możliwość ponownego użycia,
- możliwość wykorzystania w wielu branżach, również tych obwarowanych szeregiem restrykcyjnych przepisów, w tym spożywczej, farmaceutycznej czy kosmetycznej,
- duży stopień przetwarzalności,
- łatwość aplikacji.
W zależności od produktu właściwości mogą się różnić. Natomiast wbrew powszechnej opinii papier i tektura nie muszą wcale ustępować technicznymi osiągami i parametrami ładowności produktom z drewna czy tworzyw sztucznych. Wymiernie pozwalają również oszczędzać przestrzeń ładunkową. Którą jeszcze lepiej można wykorzystać na towary handlowe.
Produkty z papieru i tektury w ofercie Logispak
Wymienione powyżej, ale również inne, charakterystyczne dla konkretnych produktów właściwości mają zabezpieczenia dostępne w ofercie Logispak. To przede wszystkim dwa nasze „flagowce”, czyli przekładki antypoślizgowe STABLER i arkusze transportowe SLIP SHEETS, ale też stopy paletowe PALLRUN i palety tekturowe APPA.
Co przekonuje do wyboru tych zabezpieczeń naszych klientów? Przede wszystkim skuteczność. Ale również możliwość usprawnienia procesu załadunku i rozładunku, realna oszczędność na materiałach zabezpieczających w skali roku czy niewielka przestrzeń magazynowa potrzebna do przechowywania większej ilości zabezpieczeń.
Nie bez znaczenia pozostają też stałe koszty związane z odpadami. Frakcja papierowa określana jest często jako 3R: Reduce, Reuse, Recycle (redukowanie, powtórne wykorzystanie oraz utylizacja) i stanowi o świadomym działaniu na rzecz planety.