Zabezpieczenia do transportu dla konkretnej branży
Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretne zabezpieczenia transportowe najlepiej dopasowane do potrzeb branży
Ogromne ilości ładunków transportowane są na co dzień wszystkimi dostępnymi drogami. Większość z nich zabezpieczana jest w standardowy sposób. Oznacza to, że prawdopodobnie nie wymagają specyficznych zabezpieczeń. Natomiast część to towary, którym należy w czasie magazynowania i na etapie transportu zapewnić specjalne warunki. Jak wybrać zabezpieczenia do transportu dla konkretnej branży? Oto kilka najistotniejszych wskazówek.
Zabezpieczenia do transportu – na co zwrócić uwagę
Kluczowe na etapie doboru produktów zabezpieczających towary w transporcie powinny być dwie kwestie. Warto powiedzieć wprost: nie istnieją zabezpieczenia uniwersalne. Nawet te, które określamy jako multibranżowe, nie zapewnią bezpieczeństwa wszystkim ładunkom bez wyjątku. W ramach każdej branży, a nawet bardziej konkretnie: w każdej firmie, w której do transportu przygotowywane są ładunki, musimy odpowiedzieć na pytania z dwóch obszarów:
- jaka jest specyfika transportowanych produktów,
- jakie warunki podczas transportu będą oddziaływały na ładunek.
Zabezpieczenia do transportu a transportowany produkt
Rodzaj transportowanego produktu narzuca wybór opakowań i zabezpieczeń. Niektóre z produktów będą wymagały bardzo specyficznej ochrony. Na szczęście rynek opakowaniowy mocno wychodzi naprzeciw również tym branżom, które produkują i transportują wyjątkowo kłopotliwe towary.
Jako doskonały przykład możemy z naszego doświadczenia podać produkty sypkie i worki antypoślizgowe ABRAFOL. To dzięki nim nawet wysokie ładunki paletowe zawierające komponenty sypkie, granulaty, sól drogową itp. można przechylać nawet do 30 stopni. Wytrzymała włóknina nie tylko chroni zawartość paczki, ale działa względem kolejnej warstwy jak rzep.
Warunki w wybranym modelu transportowym a zabezpieczenia
Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest wybrany rodzaj transportu. Szczególnie w handlu międzynarodowym jesteśmy jako nadawcy zdani na bardzo ograniczoną ofertę. Gdy z różnych powodów towar handlowy musi być nadany drogą morską lub lotniczą – bardzo ważny jest dobór zabezpieczenia do transportu.
Należy wówczas uwzględnić:
- czas niezbędny na transport (zabezpieczenia nie mogą stracić swoich właściwości przed dotarciem ładunku na miejsce)
- warunki, w jakich będzie transportowany ładunek (temperatura, wilgotność, zmienność tych warunków).
Warto również uwzględnić, szczególnie w przypadku długich tras, że ładunek może być transportowany różnymi środkami lokomocji (tzw. transport multimodalny). W takim przypadku paleta czy kontener musi być przygotowane zarówno do warunków panujących w jednym, jak i drugim transporcie (na przykład naczepa auta + statek).
Dedykowane zabezpieczenia do transportu w konkretnych branżach
Rynek zabezpieczeń rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego warto regularnie sprawdzać nowości. Szczególnie, jeśli Twój towar jest tzw. wymagającym i należy w transporcie wyjątkowo o niego zadbać.
Ale nawet jeśli nie jest takim typem ładunku, warto sprawdzić, czy jakieś konkretne rozwiązania nie usprawnią pracy Twojego magazynu.
Zabezpieczenia na czas transportu i magazynowania są – co często podkreślamy – nie tylko sposobem na przygotowanie towarów do dostarczenia w nowe miejsce. To wizytówka Twojej firmy, sposób na zminimalizowanie strat oraz optymalizowanie kosztów i czasu pracy w magazynie.
Być może specyfika Twoich działań sprawi, że konkretne rozwiązanie będzie idealnie sprawdzało się również w Twojej firmie? Warto w tym celu zweryfikować stosowane dotychczas zabezpieczenia do transportu i z otwartością przyjrzeć się temu, co oferuje rynek. Tym bardziej, jeżeli bierzesz pod uwagę wprowadzenie do oferty nowych produktów lub planujesz nawiązać nowe kontakty handlowe.