Zabezpieczenia ładunków – koszt czy inwestycja
O sukcesywnie rosnących kosztach transportu mówi się regularnie. Paliwo, fracht, opłaty, prowizje, eksploatacja floty – ceny rosną, a wpływ na to ma naprawdę sporo czynników. Elementem, który trudno pominąć w tej wyliczance są materiały opakowaniowe i zabezpieczenia ładunków.
W kontekście cen pisaliśmy już o zabezpieczeniach w dwóch innych artykułach, sprawdź je, jeśli dotyczą Cię wysyłki kontenerowe lub eksport:
- Tańsze wysyłki kontenerowe – jak wdrożyć oszczędności
- Niższe koszty transportu dzięki stosowaniu palet INKA
Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy zakup materiałów do zabezpieczania ładunków traktować jako koszt czy inwestycję.
Zabezpieczenia ładunków jako koszt
Zakup materiałów zabezpieczających to w transporcie konieczność. Dla bezpieczeństwa ładunków, ale również obsługujących je osób,wymagane są choćby minimalne zabezpieczenia. Często wykorzystanie konkretnych produktów wiąże się z dodatkowymi kosztami, jak choćby utylizacją. Dlatego minimalizowanie kosztów w dużej mierze opiera się również na wyborze zabezpieczeń z konkretnych surowców. Jednorazowe, nieprzetwarzalne zabezpieczenia to z pewnością wzrost kosztów.
Choć cena zakupu może wydawać się niższa, w dłuższej perspektywie zużycie i opłaty środowiskowe mogą zwiększyć ten rachunek.
Zabezpieczenia ładunków jako inwestycja
Choć w bilansie księgowym wydatek na materiały zabezpieczające wpisujemy po stronie kosztów, warto traktować go jak inwestycję. Przede wszystkim dlatego, że to prosty i mimo wszystko relatywnie tani sposób na unikanie poważnych konsekwencji, takich jak:
- reklamacje,
- straty towaru,
- koszty wizerunkowe.
Wybierając odpowiednie, dobrze dopasowane i skuteczne zabezpieczenia ładunków, możesz nie tylko usprawnić proces transportowy. To też okazja, aby pokazać się klientom z jak najlepszej strony. Z perspektywy relacji biznesowych to z pewnością inwestycja. Nawet najlepiej obsłużona reklamacja pozostawia ślad w pamięci klienta. Dostarczane w całości i na czas ładunki to gwarancja dobrej reputacji i zaufania.
Zwróć też uwagę na to, jaki jest cykl życia produktów, które wybierasz do zabezpieczania swoich ładunków. Być może w komunikacji z odbiorcami możesz podkreślać, że zabezpieczenia, których używasz, mogą sprawdzić się w dalszej dystrybucji lub w czasie magazynowania w docelowym miejscu, u klienta.
Na co zwracać uwagę, wybierając zabezpieczenia ładunków
Aby zminimalizować koszty związane z zakupem zabezpieczeń ładunków, warto podejść do tematu strategicznie. W tym celu musisz określić przede wszystkim:
- rzeczywiste zapotrzebowanie (na podstawie historycznych danych o zużyciu i planowanych wysyłkach),
- ilość miejsca na przechowywanie – różne zabezpieczenia mogą zajmować mniej lub więcej miejsca w magazynie,
- możliwość reużycia zakupionych zabezpieczeń.
Jeśli to wykonalne, dobrze jest stosować możliwie uniwersalne zabezpieczenia. Ułatwi to proces przygotowywania ładunku do transportu, ale umożliwi też stosowanie ich w magazynie.